Informacje o zakładzie ceramicznym Ceramika Bolesławiecka Kalich
Nasza firma została założona w 2001 roku przez Jacka Kalich i jego żonę Weronikę. Zamiłowanie do ręcznie malowanej pięknej ceramiki użytkowej zaowocowało ofertą unikatowych wyrobów ceramicznych. Wraz z dalszym rozwojem oraz pozytywnym odbiorem oferty, siedzibę firmy przeniesiono do Bolesławaca. W 2014 roku został urządzony nowoczesny zakład, w którym produkcja sięgnęła przeszło 600 form wyrobów ceramicznych.
Nasza ceramika tworzona jest na podstawie 700-letniej tradycji garncarskiej. Bogato zdobione dekoracje artystyczne oferowanie są w szerokiej gamie wzorów, kolorów oraz form. Możliwość wyboru pośród rozmaitych stylów, a także wysoka jakość produktów przyczyniły się do rozpoznawalności marki na rynku polskim i międzynarodowym. Nasze produkty eksportujemy do licznych krajów. Współpracujący z nami dystrybutorzy wskazują na profesjonalizm oraz wysoki poziom wykonywanych produktów ceramicznych.
Historia zakładu ceramicznego przy ulicy Hutniczej 6a
Dzisiejsza Ceramika Bolesławiecka Kalich mieszcząca się przy ul. Hutniczej 6 „a” w Bolesławcu znana była w dwudziestoleciu międzywojennym jako Deutsche Keramik Carl Schumann jr. znajdująca się w Bunzlau pod adresem Amalienstraße 7.
Carl Schumann jr. był synem Carla Schumanna – właściciela jednej z najsłynniejszych niemieckich fabryk porcelany położonej w bawarskim Arzbergu. Carl jr. w 1919 roku podjął naukę w ówcześnie sławnej w całej Europie bolesławieckiej Zawodowej Szkole Ceramicznej.
To w Bolesławcu poznał Carl swoją przyszłą żonę wywodzącą się z rodziny budowniczych i architektów Ganselów – jednego z najznaczniejszych i najzamożniejszych rodów w tym mieście. Żona Schumanna była córką Petera Gansela młodszego, jej dziadek, Engelhard Gansel, wzniósł m. in. tutejszy prawie półkilometrowy wiadukt kolejowy oraz wieżę kościoła przy Placu Zamkowym.
Carl jr. jeszcze przed ukończeniem nauk w 1920 roku zarejestrował w Bunzlau nową firmę - Deutsche Keramik Carl Schumann jr. Sklep firmowy mieszczący się pod adresem Markt 19 (Rynek 19) oferował w sprzedaży bolesławieckie naczynia, kamionkę szlachetną i ceramiczne wyroby artystyczne. Przedsiębiorstwo posiadało fabrykę z malarnią oraz dysponowało pomieszczeniami produkcyjnymi i magazynami przy Amalienstraße 7. W latach dwudziestych funkcjonowała tu fabryka, której współwłaścicielką została szwagierka Carla jr.Charlotte Gansel.
Po drugiej wojnie światowej (od lat pięćdziesiątych) w dawnej fabryce Carla Schumanna jr. i Charlotty Gansel funkcjonował jeden z oddziałów Bolesławieckich Zakładów Garncarsko-Ceramicznych Przemysłu Terenowego w Bolesławcu.
Na przełomie lat 80 i 90 XX wieku budynek Bolesławieckich Zakładów Ceramicznych na ul.Hutniczej 6a został sprzedany osobie prywatnej, która przez kilka lat prowadziła w tym miejscu szwalnię.
8 listopada 2011 r. nabyliśmy budynek będący niegdyś fabryką, z zamiarem przeniesienia do niego produkcji z małej przydomowej manufaktury znajdującej się w miejscowości Czerna. To w tej niewielkiej wsi 15 lutego 2001 roku zaczęła się nasza przygoda z ceramiką. Przez sześć lat zajmowaliśmy się sprzedażą ceramiki bolesławieckiej od wielu producentów. Duży popyt na oferowane produkty sprawił, że jesienią 2007 roku rozpoczeliśmy produkcję ceramiki bolesławieckiej, a to wszystko w małym 150-metrowym budynku przy pomocy ośmiu zatrudnionych osób.
Jednak dla prężnie rozwijającej się produkcji użytkowany budynek okazał się zbyt mały, a potrzeby wraz z napływającymi nowymi klientami z całego świata – Europy, Ameryki, Korei, Japonii, Chin - rosły. 8 listopada 2011 roku nabyliśmy budynek z 20-metrowym ceglanym kominem. Po kilku miesiącach remontu, jesienią 2012 roku przenieśliśmy produkcję do około dziesięciokrotnie większej fabryki. Komin został odnowiony i pomalowany w klasyczny bolesławiecki wzór, czyli kobaltowe kropki i kółka. Jest ozdobą zakładu, służy za reklamę firmy, a jednocześnie stanowi fragment historii naszego miasta.
W ciągu kilku kolejnych lat rozbudowaliśmy obiekt i zatrudniamy w nim obecnie 30 osób. W ofercie posiadamy przeszło 700 dekoracji z różnymi motywami i ponad 600 różnych form/kształtów. W 2021 roku firma będzie obchodzić 20-lecie działalności, a nasza piękna fabryka 100-lecie istnienia budynku. Przez 100 lat jego ściany chłonęły zapach wypalającej się ceramiki, która służy ludziom w domach na całym świecie.